Na czym polega zabieg cefalometrii?

Właściwa diagnoza w gabinecie stomatologicznym to podstawa udanego leczenia zębów, chorób dziąseł czy też przyzębia. Lekarze stomatolodzy wykorzystują do celów diagnostycznych różnego rodzaju nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń, takich jak zdjęcia obrazowe RTG ukazujące zmiany w obrębie chorych tkanek.

Kiedy warto wykonać zdjęcie cefalometryczne?

Cefalometria to rodzaj zdjęcia obrazowego RTG czaszki ustawionej w pozycji bocznej. Jest to jedna z głównych metod oceny wad zgryzu, powalająca na zaproponowanie właściwego leczenia, kontroli przebiegu leczenia krzywego zgryzu. Na zdjęciu cefalometrycznym doskonale widoczne są kości czaszki, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe, przez co można ocenić anatomiczne przyczyny występowania wad zgryzu czy ewentualne patologie rozwoju uzębienia.

Jak przygotować się do zabiegu cefalometrii?

Zdjęcie cefalometryczne nie wymaga specjalnych przygotowań. Podobnie, jak w przypadku zwykłego zdjęcia RTG wcześniej należy zdjąć wszelką biżuterię z okolic uszu, nosa, języka. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, jedynym możliwym dyskomfortem odczuwanym przez wrażliwszych pacjentów jest konieczność wcześniejszego zblokowania głowy, na czas wykonywania zdjęcia. Głowa uruchamiana jest w tzw. kraniostacie, specjalnych uchwytach na wysokości uszu i nasady nosa pacjenta. Samo zdjęcie trwa dosłownie chwilę, a wyniki dostępne są od ręki, co znacznie przyspiesza postawienie właściwej diagnozy w leczeniu ortodontycznym.