Jak przezwyciężyć strach dziecka przed wizytą u dentysty?

Strach przed stomatologiem u dzieci nie bierze się znikąd. Dzieci to świetni detektywi, którzy stale obserwują otaczający je świat. Na podstawie zaobserwowanych zachowań, własnych przemyśleń (dostosowanych do wieku, doświadczenia), wyciągają konkretne wnioski, kopiują zachowania dorosłych.

Leczenie zębów u dzieci jest bezbolesne

Wiedząc, że dzieci kochają być dorosłe, kopiować nasze zachowanie, warto wykorzystać ten fakt i zaszczepić w nich zwyczaj wizyt profilaktycznych u dentysty od najmłodszych lat. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Pamiętajmy, że dzieci przedszkolne są już na tyle duże, że potrafią odczytać z zachowań dorosłych strach przed daną czynnością, jednak na tyle małe, że nie umieją odróżnić fikcji telewizyjnej od rzeczywistości. Widząc sceny leczenia zębów u dzieci na ekranach telewizorów, które mogą i często są scenami w ogóle nieodzwierciedlającymi rzeczywisty ich przebieg, mogą utrwalić w nich strach przed dentystą.

Jak opanować, przezwyciężyć starach przed dentystą u dzieci?

Chcąc walczyć ze strachem przed wizytą u stomatologa u dzieci, sami musimy dać im dobry przykład. Mówić o konieczności badania zębów, tłumaczyć, że jest to tak samo ważne, jak szczepienia ochronne i badania profilaktyczne serduszka. Pierwsze wizyty adaptacyjne, pozwalające dzieciom poznać gabinet, sprzęt stomatologiczny. Zwykle takie wizyty trwają dosłownie sekundę, dzieci otrzymują różnego rodzaju naklejki, dyplomy zachęcające je do skorzystania z wizyty następnym razem. Badanie zębów u dzieci mogą przybrać formę zabawy, a zabawa to najlepsze lekarstwo na wszelkie lęki u maluchów. Polecany stomatolog dziecięcy: https://hskalisz.pl/uslugi/stomatologia-dziecieca/.